Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Kemik Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Kemik Tümörü Çeşitleri

Kemik Tümörlerinin Tanımı

Kemik tümörleri, organların veya dokuların içerisinde vücut hücrelerinin kontrolsüzce bölünerek kitlesel olarak büyümesi sonucu oluşan şişlik veya kitlelerdir. Tümörler, iyi huylu (benign) ve kötü huylu (malign) olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Tümörler vücudun pek çok bölgesinde görülebilir ve her birinin belirli nedenleri vardır. Ancak, kemik tümörlerinin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Kemikte meydana gelen tümörler zamanla kemikleri zayıflatarak kırıklara neden olabilir. Kemik tümörlerinin çoğu genelde iyi huyludur, fakat nadiren de olsa kötü huylu olanlar da görülebilir. İyi huylu kemik tümörlerinin yaşamı tehdit eden bir durumu yoktur. Ancak kötü huylu kemik tümörleri zamanla kan yolu ile tüm vücuda yayılabilir ve bu da ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kemik Tümörlerinin Çeşitleri

Kötü Huylu Kemik Tümörleri

  • Metastatik Kemik Tümörü: Genellikle başka organlardan kemiğe sıçrayarak bulaşır. Bu hastalıkta genelde kemikte kırık şikayeti bulunur ve istirahat sırasında bile geçmeyen ağrılar görülür. Metastatik kemik tümörleri, genelde akciğer, meme ve prostat kanserinin kemiğe sıçraması ile ortaya çıkar.
  • Osteosarkom: En çok görülen ikinci kemik tümörüdür. Bu tür tümörler genellikle diz bölgesinde görülmekle birlikte omuz ve kalça bölgesinde de nadiren ortaya çıkabilir. Genellikle ergenlik dönemindeki gençlerde meydana gelir.
  • Multipl Miyelom: En çok görülen kemik tümörüdür. Kötü huylu kemik iliği olup, vücuttaki herhangi bir kemiği de olumsuz etkileyebilir. Daha çok yaşlılarda görülmekte ve her yıl bu hastalıktan ölümler meydana gelmektedir.
  • Kondrosarkom: Genellikle orta yaş ve yaşlılarda daha sık görülür. Kalça, omuz ve pelviste kitle şeklinde ortaya çıkar.
  • Ewing Sarkomu: Genellikle kaburga kemiklerinde ve pelviste görülen yumuşak ve geniş bir doku kitlesidir. Çocuk yaşta başlayıp ergenlik sonuna kadar olan dönemde görülür.

İyi Huylu Kemik Tümörleri

  • Dev Hücreli Tümör: Genellikle 22-40 yaşları arasındaki kişilerde görülen bir kemik tümörüdür. Tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olabilir. Diz bölgesinde ve kemiğin uç kısımlarında görülmekte olup, kalça ve el kemiklerinde de sıkça rastlanabilir.
  • Enkondrom: Genellikle çocuklukta görülmeye başlar ve 20'li yaşlara kadar devam edebilir. Daha çok ayak ve el küçük kemiklerinde görülmekle beraber, uyluk ve kol kemiklerinde de görülebilir.
  • Fibröz Displazi: Çocukluk ve gençlik dönemlerinde daha sık görülür ve tüm kemiklerde ortaya çıkabilir.
  • Osteokondrom: Vücutta genellikle kol kemiği, uyluk kemiği ve diğer kemiklerde görülebilir. Sık olmasa da 20-40 yaşları arasında rastlanır.
  • Basit Kemik Kisti: Bu kemik tümörü 3 yaş ile 14 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Kol kemiği ve uyluk kemiğinde sıkça rastlanır.

Ek Bilgiler

Kemik tümörlerinin tanısı genellikle röntgen, MRI ve biyopsi gibi yöntemlerle konur. Tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi bulunur. Tedavi süreci tümörün tipine, yerleşimine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Erken tanı ve uygun tedavi ile birçok kemik tümörü başarılı bir şekilde yönetilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Beyin Tümörü 4 Evre Yaşam Süresi

Klatskin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Klatskin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?

Hipofiz Tümörü Öldürür Mü?

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Tümör Ameliyatı Riski Nelerdir?

Güncel

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Köşe Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Köşe Tümörü Belirtileri ve Tedavisi